24-10-2016

Dergi Hakkında
Yayın Kurulu
Yazım Kuralları
Yayın Hakları Devir Formu
Online Makale İşlemleri
İletişim

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi
ISSN: 1300-6525
İndekslendiği Dizinler: Türkiye Atıf Dizini
Dil: Türkçe, İngilizce
Online ISSN: 2149-0880

 
Tonsiller Mikozis: Olgu Sunumu

*Dr. Abdullah AYÇİÇEK, *Dr. Hüseyin YILDIZ, **Dr. Hüsniye F. DİLEK, *Dr. Orhan Kemal KAHVECİ, *Dr. Fethullah KENAR, *Dr. Erdoğan OKUR, *Dr. Ali ALTUNTAŞ

*Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi AD, **Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji AD, AfyonkarahisarOtuz yaşında bayan hasta boğazda ağrı, tonsiller üzerinde yoğun olarak oluşan ve sık tekrarlayan beyaz membran oluşumu ve zor yutma şikayetiyle başvurdu. Bir buçuk aydır geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı olan hastanın muayenesinde tonsillerin grade IV hipertrofik olduğu ve tüm tonsiller yüzeyi kaplayan beyaz sarımtrak kaldırmakla kanayan ve takibinde sık tekrarladığını gözlemlediğimiz membran izlendi. Mikrobiyolojik ve histopatolojik tetkikte Candida species saptandı. Rutin tetkikleri normal saptanan hastanın tüm şikayetleri iki aylık antifungal tedavi ile geçti. Fizik muayenesinde tonsiller grade I’e geriledi ve membranlar tamamen kayboldu. Oldukça nadir rastlanan bölgesel invaziv tonsiller mikozis literatür eşliğinde tartışıldı.

Anahtar Kelimeler: Tonsillitis, kandidiazis, antibiyotik, antifungal

KBB ve BBC Dergisi 17 (2):101-3, 2009

 

 ARAMA
  
 
 Ayrıntılı Arama

Yasal uyarı: Bu sitede yayınlanan resim, yazı ve diğer uygulamaların her hakkı Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Derneği'ne aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Bu site hekimleri sağlık alanında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.