ISSN: 1300 - 6525 E-ISSN: 2149 - 0880
kulak burun boğaz
ve baş boyun cerrahisi dergisi
http://dergi.kbb-bbc.org.tr
Koşulsuz Destek Verenler

Kayıtlı İndeksler
CASE REPORTS

EXTRAMEDULLARY PLASMACYTOMA
EKSTRAMEDÜLLER PLAZMASİTOM
K.B.B. ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi, 3:73-75, 1995
Copyright © 2020 by Turkey Association of Society of Ear Nose Throat and Head Neck Surgery. This is an open access article under the CC BY-NC-ND license (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/)
ABSTRACT
Extramedullary Plasmacytomas are uncommon neoplasm that frequently occur in the upper respiratory tract, Plasmacytomas are smooth, highly vascularized tumors and vary from yellow - gray to dark red. They appear as sessile tumors when present in the nose and paranasal sinuses, but mostly pedinculated or submucosal in the larynx and pharynx. Best results are obtained by radical surgery followed by radiotherapy.
ÖZET
Ekstramedüller plazmasitomlar oldukça nadir görülen ve sıklıkla üst solunum yollarını tutan neoplazmlardır. Plazmasitomlar yapı olarak düzgün, iyi vaskülarize, renkleri sarı-griden koyu kırmızıya kadar değişen tümörlerdir. Burun ve paranazal sinüslerde genellikle geniş tabanlı yerleşir, fakta larenks ve farenkste daha çok pedinküllü veya submukozal yerleşim gösterir. Tedavisinde radikal cerrahi ve postoperatif yapılan radyoterapi ile en iyi sonuçlar alınmaktadır.